Studentské projekty

PRAGESTT / 11.–13. 3. 2021

 

Studenti germanistiky na FF UK již od roku 2011 samostatně organizují velmi úspěšnou studentskou germanistickou konferenci PRAGESTT, které se účastní studenti z Česka, německy mluvících zemí i ze zámoří. Více o konferenci, týmu organizátorů a aktuálním ročníku najdete ZDE.

 

 

Studenti se také podstatnou měrou účastní na koncepci a realizaci řady dalších projektů, například:

Časopis pro studentské literární pokusy EINTOPF

Literární i vizuelní experimentování, které probíhalo v rámci vybraných kurzů naší studijní nabídky pod vedením našich německých a rakouských lektorů Gisely Linschinger, Thomase Schneidera, Markuse Grilla, Marca Weilanda a Katrin Stefan, vešlo v posledních letech do tří vydání nepravidelníku EINTOPF. Autory básní, próz, dialogů i doprovodných fotografií jsou studentky a studenti germanistiky – naši kmenoví i hostující z německy mluvících zemí i odjinud v rámci výměnných programů. Momentálně se připravuje další číslo pro rok 2023!

Začtěte se nebo stahujte rovnou zde:
                 

Mobilní aplikace SAMSA. Deutsche Orte Prags

Nedílnou součástí dějin Prahy je kultura, rozmanité instituce i každodennost jejích německy mluvících obyvatel. Stojí za to připomínat si tuto stránku historie města nad rámec turistických atrakcí. Ve spolupráci Shromáždění německých spolků v ČR a studentů i učitelů z Ústavu germánských studií FF UK vznikla mobilní aplikace SAMSA, která vás provede po historických „německých místech“ Prahy. K práci studentů Václava Kříže, Davida Sogela, Lukáše Felbra a Radka Přibíka pod vedením Thomase Schneidera, Manfreda Weinberga a Štěpána Zbytovského se v roce 2022 přidali Anna Glogarová, Lukáš Felbr, Hana Špačková a Barbora Talácková a připravili úžasné postery pro výstavní prostor Didaktikon, který je pravidelně otevřený pro veřejnost i pro skupiny zájemců ze škol.

Je k mání na Google Play i v AppStore !

O projektu referovala Česká televize nebo časopis LandesEcho

Chci studovat němčinu na vysoké škole!

Martin Šemelík, Radek Přibík. Praha: Karolinum, 2021.

Uvažujete o studiu němčiny na vysoké škole? Nebo už německý jazyk na univerzitě studujete a své znalosti si chcete jen osvěžit? Sbírka testových úloh, kterou vytvořili učitel a student germanistiky na FF UK, poskytuje uživatelům příležitost procvičit si pestrou paletu gramatických jevů. Publikace se skládá z celkem deseti komplexních testů, které obsahují úlohy přibližně na úrovni B1–B2 Evropského referenčního rámce, částečně i náročnější. Jednotlivé úlohy jsou různého typu – doplňování, transformace, oprava chyb, překlad aj. Ke všem testům je na konci publikace klíč, podle kterého je možné si řešení zkontrolovat.

Kontexty: Vzpomínky na budoucnost.
Postřehy z České republiky a z východního Německa třicet let poté

Rozhlasové pořady studentek germanistiky, které vznikly ve spolupráci Ústavu germánských studií a stanice Český rozhlas Vltava. Pořady zaměřené na různé pohledy na rok 1989 z české a německé perspektivy byly vysílány 20.-24. ledna v řadě „Kontexty“ ČRo Vltava. Studentky Anna Baláková, Daria Gordova, Taťána Jurkovičová, Edita Parkanová a Anna Povolná zpovídaly pod vedením lektora Thomase Schneidera (a redaktorů Aleny Zemančíkové a Davida Vaughana) spisovatelky Ivu Pekárkovou, Radku Denemarkovou, dokumentaristku Helenu Třeštíkovou, moderátorku Moniku Dietlovou či feministku Gislinde Schwarzovou. Projekt podpořil DAAD a bude pokračovat.

Pořady najdete ZDE.

 

Úvod > Studium > Studentské projekty