Studentské projekty

PRAGESTT / 11.–13. 3. 2021

Studenti germanistiky na FF UK již tradičně zcela samostatně organizují mezinárodní studentskou germanistickou konferenci PRAGESTT. Více o ní a aktuálním ročníku najdete ZDE.

Studenti se také podstatnou měrou účastní na koncepci a realizaci řady dalších projektů, například:

Časopis pro studentské literární pokusy EINTOPF

Literární experimentování, které probíhalo v rámci vybraných kurzů naší studijní nabídky pod vedením našich německých a rakouských lektorů Gisely Linschinger, Thomase Schneidera a Markuse Grilla, vešlo v posledních letech do dvou vydání nepravidelníku EINTOPF. Autory básní, próz, dialogů i doprovodných fotografií jsou studentky a studenti germanistiky – naši kmenoví i hostující z německy mluvících zemí i odjinud v rámci výměnných programů. V letním semestru 2021 se chystáme na další číslo!

Začtěte se nebo stahujte rovnou zde – stačí kliknout:
         

Mobilní aplikace SAMSA. Deutsche Orte Prags

Nedílnou součástí dějin Prahy je kultura, rozmanité instituce i každodennost jejích německy mluvících obyvatel. Stojí za to připomínat si tuto stránku historie města nad rámec turistických atrakcí. Ve spolupráci Shromáždění německých spolků v ČR a studentů i učitelů z Ústavu germánských studií FF UK vznikla mobilní aplikace SAMSA, která vás provede po historických „německých místech“ Prahy. Na práci studentů Davida Sogela, Lukáše Felbra a Radka Přibíka pod vedením Thomase Schneidera, Manfreda Weinberga a Štěpána Zbytovského navazují v roce 2020 další.

Je k mání na Google Play i v AppStore !

O projektu referovala Česká televize nebo časopis LandesEcho

Kontexty: Vzpomínky na budoucnost.
Postřehy z České republiky a z východního Německa třicet let poté

Rozhlasové pořady studentek germanistiky, které vznikly ve spolupráci Ústavu germánských studií a stanice Český rozhlas Vltava. Pořady zaměřené na různé pohledy na rok 1989 z české a německé perspektivy byly vysílány 20.-24. ledna v řadě „Kontexty“ ČRo Vltava. Studentky Anna Baláková, Daria Gordova, Taťána Jurkovičová, Edita Parkanová a Anna Povolná zpovídaly pod vedením lektora Thomase Schneidera (a redaktorů Aleny Zemančíkové a Davida Vaughana) spisovatelky Ivu Pekárkovou, Radku Denemarkovou, dokumentaristku Helenu Třeštíkovou, moderátorku Moniku Dietlovou či feministku Gislinde Schwarzovou. Projekt podpořil DAAD a bude pokračovat v roce 2020.

Pořady najdete ZDE.

 

Úvod > Studium > Studentské projekty