Univerzita Karlova jako první v ČR spustila moderní knihovní platformu Alma

Knihovny Univerzity Karlovy dnes zahájily provoz v nové knihovní platformě Alma. Její součástí je také nová podoba centrálního vyhledávače UKAŽ (ukaz.cuni.cz), který nahrazuje a sjednocuje funkce původního knihovního katalogu (CKIS), linkserveru SFX a služby Ebsco Discovery Service.

Spuštění platformy Alma a nového UKAŽ předcházela důkladná příprava jak na Ústřední knihovně, tak i v jednotlivých dílčích knihovnách, jejichž pracovníci se během léta školili. Tímto bychom chtěli všem kolegům a kolegyním z dílčích knihoven poděkovat za spolupráci a popřát, aby se jim nový systém dobře používal. Díky patří i kolegům z Ústavu výpočetní techniky a Odboru veřejných zakázek, kteří významnou měrou přispěli k úspěšnému výběru nové platformy.

Jak funguje nový UKAŽ?

Nová podoba centrálního vyhledávače kromě prohledávání tištěných, elektronických a digitálních informačních zdrojů z fondů Univerzity Karlovy umožňuje také přímou obsluhu uživatelského konta. Již tedy není nutné pro sledování a prodlužování výpůjček a zadávání požadavků (rezervací) na výpůjčky využívat samostatný knihovní katalog – vše je dostupné na jednom místě, pod jedním účtem, s jednou online registrací. V novém UKAŽ dále nechybí možnost ukládat si vyhledané záznamy na později, exportovat si citace přes manažer citace.com, nastavovat si pravidelné alerty na témata, která Vás zajímají apod.

Bližší informace a návody k používání vyhledávače naleznete na samostatné stránce.

» UKAŽte si na informační zdroje UK!

Úvod > Germanistika > Univerzita Karlova jako první v ČR spustila moderní knihovní platformu Alma